CYTOLOGIA NOWEJ GENERACJI

CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA

(liquid based cytolgy- LBC)

Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna. To nowa jakość w badaniach cytologicznych – pozwala osiągnąć większą pewność i wiarygodność wyników. Przy LBC zamiast standardowego rozprowadzenia materiału na szkiełku, komórki zostają zawieszone w specjalnym płynie, który pozwala na lepsze przygotowanie materiału do badania, a co za tym idzie – uzyskanie większej czułości i uzyskaniu wyniku najwyższej jakości.

Z tej samej próbki można wykonać dodatkowe badania, w kierunku infekcji wurusem HPV i Clamydia trachomatis.

W Europie zachodniej CYYOLOGIA CIENKOWARSTWOWA systematycznie wypiera cytologię tradycyjną. W USA, krajach Beneluksu, Wielkiej Brytanii całkowicie zrezygnowano z tradycyjnej cytologii na rzecz LBC. W Polsce Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Badanie LBC wykonujemy w naszym gabinecie; zachęcamy do skorzystania właśnie z tej technologii w ramach okresowej cytologii.


Szczepionka na raka szyjki macicy.

Gardasil 9 to 9-walentna szczepionka nowej generacji przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.

Gardasil 9 to szczepionka stosowana u mężczyzn i kobiet w celu ochrony przed następującymi chorobami spowodowanymi przez dziewięć najgroźniejszych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58):

  • zmiany przednowotworowe (narośle) i nowotwory szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu;
  • brodawki płciowe.

Szczepionka Gardasil 9 jest  podawana według schematu trzydawkowego. Szczepionkę podaje się w postaci wstrzyknięcia domięśniowego, najlepiej w mięśnie barku lub uda. Szczepionkę stosuje się wyłącznie z przepisu lekarza. Jak działa produkt Gardasil 9? Wirusy brodawczaka ludzkiego powodują powstawanie brodawek i nieprawidłowy wzrost tkanek. Istnieje ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, z których niektóre są powiązane z rakiem odbytu i narządów płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Niemal 100% przypadków raka szyjki macicy jest wywołane zakażeniem wirusem HPV.

Po szczepieniu układ odpornościowy jest zdolny do wytwarzania przeciwciał szybciej w przypadku kolejnego narażenia na prawdziwe wirusy. Pomoże to w ochronie przed chorobami wywoływanymi przez te wirusy. Szczepionka Gardasil 9 może zapewnić ochronę przed zakażeniem wywoływanym przez wszystkie dziewięć typów wirusa.

Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem Gardasil 9? W badaniach najczęstszymi działaniami niepożądanymi były reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienienie, ból i obrzęk) oraz ból głowy. Powyższe działania niepożądane miały zazwyczaj charakter łagodny albo umiarkowany.

Gardasil 9 będzie zapobiegał większości przypadków nowotworów szyjki macicy, pochwy i sromu oraz zmianom przednowotworowym, jak również powstawaniu brodawek płciowych związanych z wirusem HPV.

Powyższa informacja to streszczenie stanowiska European Medicnes Agency (EMA/211870/2015; EMEA/H/C/003852).

Zapraszamy do zadbania o swoje zdrowie i podjęcie szczenienia w gabinecie.


Programy promocyjne

Pierwsze wizyty u ginekologa to przełamanie ważnej bariery psychologicznej.
Zapraszam na specjalistyczną konsultację młode, uczące się Panie pragnące świadomie panować nad zagadnieniami zdrowia intymnego. Taka wizyta usunie lęk przed regularnymi wizytami u ginekologa i uświadomi konieczność dbania o niezwykle ważną sferę życia zdrowotnego.

W zależności od oczekiwań zapraszam do zadawania pytań dotyczących:
– cyklu miesięcznego, zasad nim kierujących, jego zaburzeń i dolegliwości
– zapobiegania i leczenia infekcji intymnych , również związanych ze współżyciem
– metod ANTYKOCEPCJI, od metod naturalnych do nowoczesnych hormonalnych,
– higieny intymnej zapewniającej komfort w każdej sytuacji
– badania ginekologicznego z możliwością przeprowadzenia w uzasadnionych sytuacjach.

W przypadku pierwszych wizyt o takim charakterze pomocna bywa obecność bliskiej osoby, jaką pacjentka darzy zaufaniem, najczęsciej Mama.
Serdecznie zapraszam.